Opublikowano:

Bez – zbierz zanim przekwitnie!

Bez to potoczna (chociaż nieprawidłowa) nazwa lilaka pospolitego. To roślina ozdobna, która już od początku maja dekoruje nasze domy i ogrody. Warto skorzystać z jego dobrodziejstw leczniczych. Surowcem są kwiaty, liście, kora i owoce. Najczęściej stosowane są kwiaty i liście.Wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze w przewodzie pokarmowym, wspomagająco w nieżytach górnych dróg oddechowych. Napar z lilaka działa napotnie i przeciwgorączkowo. W fitoterapii rosyjskiej jest stosowany przy przeziębieniu, kaszlu, kokluszu, zapaleniu płuc i oskrzeli, a nawet przy gruźlicy płuc. Polecany przy malarii, biegunce, reumatyzmie. Ze świeżych zmiażdżonych liści robimy kompresy. Liście lilaka goją ropiejące rany, a całe, umyte i przyłożone do czoła i skroni, likwidują ból głowy. Natomiast suszone w połączeniu z kwiatem lipy są znakomitym środkiem napotnym i pomagają uporać się z przeziębieniem. Ze świeżych liści można też przygotowywać maści i mazidła, które stosuje się w bólach neurologicznych i stawowych. Suszone liście lilaka używane są w mieszankach przy leczeniu gruźlicy, natomiast kwiaty w postaci herbaty zażywane są w przypadku padaczki, astmy oskrzelowej. Mają też działanie napotne i przeciwbólowe. Napar z kwiatów stosowany w chorobach nerek, chorobach układu oddechowego. Dr. H. Różański podaje, że wodny wyciąg z kwiatów i liści hamuje namnażanie się wirusa zapalenia wątroby B. Ma działanie onkostatyczne – niszczy i hamuje komórki nowotworowe, np. przy raku płuc. Kwiaty bzu w Japonii są używane w leczeniu rzeżączki.

Liście i kwiaty można suszyć: kwiaty zbieramy na początku kwitnienia, w słoneczny dzień. Obrywamy je i rozkładamy cienką warstwa. Liście również można zbierać w tym samym czasie lub później, aż do połowy lata. Suszymy w cieniu, w przewiewnym pomieszczeniu.


Z kwiatów i liści robimy napar: 1 łyżkę surowca zalewamy szklanką wrzątku, zaparzamy pod przykryciem 30-40 min. Przecedzamy, pijemy 2 – 3 razy dziennie po pół szklanki ( w zaawansowanej chorobie można i po szklance).
Mocny napar wodny, wypity na czczo działa przeciwpasożytniczo, dajemy wtedy 2 łyżki na szklankę i zaparzamy około godziny.

Odwar (czyli gotowane przez 20 minut na małym ogniu kwiaty) w proporcji: łyżka kwiatów zalana szklanką wody, a potem ta porcja uzupełniona do pełnej szklanki przegotowaną wodą) lekko osłodzony miodem stosuje się przy przeziębieniach.
UWAGA: w fitoterapii rosyjskiej jest podane, że surowiec nie można stosować dłużej niż trzy tygodnie i nie wolno zwiększać dawek. Natomiast dr H. Różański podaje, że roślina jest bezpieczna w stosowaniu.
Przeciwwskazania: ciąża i osobista nietolerancja.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *