Opublikowano:

Boraks, czyli pranie i sprzątanie za grosze! + przepis na domowy proszek do prania

Boraks ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowym i nie tylko. Z powodzeniem zastąpi wszelkie środki bakteriobójcze i odkażające. Niektórzy jednak obawiają się go stosować ze względu na doniesienia o toksyczności, która w rzeczywistości jest znacznie mniejsza, niż chlorku sodu (czyli soli kuchennej). Używany zgodnie z przeznaczeniem, boraks jest świetną alternatywą dla tradycyjnych detergentów!

Boraks, czyli Czteroboran sodu, Na2B4O7 to nieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu borowego. Tworzy bezbarwne kryształy rozpuszczalne w wodzie. Używany samodzielnie lub skomponowany w odpowiednich proporcjach z innymi naturalnym składnikami, np. z wodą, octem, sodą czy olejkiem z drzewa herbacianego  może być używany jako płyn do mycia okien, do czyszczenia piekarnika, toalet i urządzeń sanitarnych oraz jako środek do udrażniania rur. To także skuteczny preparat na mrówki, pchły, karaluchy i inne insekty.

Dobrze sprawdzi się również jako wybielacz lub proszek do prania.

SPRAWDŹ CENĘ

 

Proszek do prania z boraksem:

Składniki:
125 g boraksu
125 g sody oczyszczonej
140 g zmielonego szarego mydła
Wykonanie:
Składniki wymieszać. Do średnio wybrudzonego prania używać 1 łyżkę stołową proszku, do cięższych plam 2 łyżki stołowe. Aby wzmocnić siłę prania warto do płukania dodać 250 ml wody utlenionej oraz 100 ml soku z cytryny, żeby rozjaśnić kolory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *