Opublikowano:

Glistnik jaskółcze ziele – nie tylko na kurzajki!

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) jest stosowany w medycynie chińskiej od wielu tysięcy lat. Obiegowo glistnik jest znany jako roślina na kurzajki. Jednak coraz więcej badań wskazuje na dużo szersze spektrum działania omawianej rośliny, m.in przeciwzapalne, przeciwbólowe czy ułatwiające zasypianie. Jakie właściwości wykazuje jaskółcze ziele?  1. Zwalcza kurzajki i brodawki – glistnik zawiera w sobie kwas chelidonowy i alkaloidy, dzięki temu posiada silne właściwości wirusobójcze i bakteriobójcze. Dlatego roślina wykorzystywana jest do leczenia kurzajek i brodawek wywołanych między innymi przez wirus brodawczaka ludzkiego. Ponadto, alkaloidy mają właściwości antymitotyczne, co zapobiega nawrotom i zatrzymuje rozwój takich nieprawidłowości.
  2. Zmiękcza odciski – w soku tej rośliny znajdziemy lateks, który zapobiega wzrostowi odcisków i modzeli. Lateks spala utwardzoną martwą tkankę zmiękczając tym samym smarowane twarde miejsca na skórze.SPRAWDŹ CENĘ
  3. Działa rozkurczowo – jaskółcze ziele, dzięki swoim składnikom działa jak lek rozkurczowy na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, a także narządów rodnych. Łagodzi skurcze oraz bóle menstruacyjne. Dodatkowo, leki na bazie glistnika posiadają właściwości moczopędne, żółciopędne oraz ułatwiają wypróżnianie.
  4. Wspomaga podczas leczenia opryszczki – dwa alkaloidy: berberyna i chelidonina posiadają właściwości przeciwherpetyczne. Te składniki mogą pomóc w leczeniu wirusa opryszczki, przyśpieszają gojenie oraz zmniejszają zaczerwienienie.
  5. Pomaga na zapalenia dziąseł – ze względu na właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, specjalne płukanki z glistnikiem wspomagają i przyspieszają gojenie się schorowanych dziąseł.
  6. Działa uspokajająco – jaskółcze ziele wykazuje działanie uspokajające. A to za sprawą jego silnych właściwości przeciwbólowych. Napary z suszonych ziół glistnika uspokajają zdenerwowane ciało i pomagają podczas problemów ze snem.
  7. Poprawia kondycję skóry głowy i włosów – substancje zawarte w roślinie są skutecznym lekiem na problemy skóry głowy. Glistnik pomaga podczas łojotokowego zapalenia skóry i wzmacnia włosy, dzięki czemu stają się mocniejsze i nie wypadają. Ponadto roztwór alkoholowy połączony z jaskółczym zielem przyśpiesza ich wzrost.
  8. Oczyszcza skórę – glistnik dzięki swoim składnikom zmiękczającym martwy naskórek idealnie nadaje się do oczyszczania skóry. Dzięki temu możemy uwolnić skórę z wysypki bądź wągrów. Ponadto jego działanie przeciwwirusowe i bakteriobójcze pomaga w zwalczaniu trądziku i egzemy. Wspomaga również regenerację i odżywia, a nawet przyczynia się do odmłodzenia skóry.

Przeciwwskazania

Preparatów zawierające glistnik jaskółcze ziele nie powinno stosować się:

 • u kobiet w ciąży,
 • w niedrożności przewodów żółciowych,
 • w chorobie wrzodowej,
 • w jaskrze,
 • przy stosowaniu leków zaburzających funkcje wątroby.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *