Opublikowano:

Ostropest plamisty — niezastąpiony dla wątroby!

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego, jednak rozprzestrzenił się w wielu rejonach świata, w których występuje w stanie dzikim. W Polsce ostropest jest rośliną uprawną. Nasiona ostropestu są jadalne, wiele osób pije herbatę z jego kwiatów. Dostępny jest również w bardziej skoncentrowanej dawce, czyli w formie suplementów.


Ostropest plamisty wykazuje wysokie właściwości lecznicze dzięki zawartości sylimaryny. Tak naprawdę substancja ta jest kompleksem flawonoliganów, które zbierają się w owocach ostropestu. Sama sylimaryna odpowiada za stabilizację błon komórkowych hepatocytów w wątrobie. Jednym słowem chroni wątrobę przed szkodliwymi substancjami, jak np. toksyny oraz pobudza jej naturalne zdolności regeneracyjne. Jednak to nie jedyne właściwości ostropestu plamistego.
Liczne badania na zwierzętach pokazały, że sylimaryna chroni wątrobę przeciw toksynom takim jak:

  • Alkohol
  • Tetrachlorometan
  • Nadwyżki żelaza
  • Promieniowanie

Oprócz samej ochrony wątroby przed toksynami chroni też przed nimi miąższ nerek i przyspiesza ich usuwanie z ciała. Między innymi broni organizm przed zatruciem alkoholem czy pestycydami, a nawet przy zatruciu muchomorem sromotnikowym może zahamować postęp zatrucia wątroby.

SPRAWDŹ CENĘ

Z racji tego że ostropest plamisty wykazuje właściwości odtruwające, może być też stosowany jako środek łagodzący skutki farmakoterapii, ponieważ będzie chronił wątrobę przed efektami zatrucia lekami oraz regenerował ją podczas przyjmowania silnych leków np. przeciwwirusowych.
WSKAZANIA DO STOSOWANIA OSTROPESTUOstropest plamisty ma opinię złotego środka wśród osób z każdym problemem wątroby: od przewlekłego stanu zapalnego po marskość wątroby występującą w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu. Także po przewlekłych zatruciach pokarmowych czy nawet zatruciach toksynami i grzybami ostropest plamiasty pomoże zregenerować wątrobę i przywrócić jej prawidłowe funkcje. Do tego może uchronić wątrobę przed rakiem wątroby, ponieważ ostropest plamisty wykazuje właściwości w hamowaniu podziału komórek nowotworowych. Zapobiega też przewlekłemu zapaleniu wątroby na tle cukrzycowym, zatem polecany jest diabetykom jako naturalny suplement diety. Doskonale się sprawdza jako dodatkowy środek w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, WZW B i WZW C. Zalecany jest także u osób, które mają stłuszczoną wątrobę, za wysoki cholesterol czy miażdżycę.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *