Opublikowano:

Wrotycz pospolity – wyjątkowe zioło! Skuteczna broń nie tylko na pasożyty! +przepisy lecznicze

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) znany był już w starożytności. W Polsce jest gatunkiem pospolitym. Można go znaleźć na łąkach, polach czy na leśnych polanach. Właściwości lecznicze Tanacetum vulgare doceniała medycyna ludowa, wykorzystując roślinę w do dezynfekcji, na  okłady, w leczeniu przeziębień czy w reumatyzmie. Aromatyczny kwiat znany jest przede wszystkim z właściwości odstraszających owady, m.in. muchy, komary i kleszcze. Przeczytaj, jakie działanie lecznicze i zastosowanie ma wrotycz.Wrotycz bogaty jest w olejki eteryczne, flawonoidy, terpeny, kwas taninowy, kawowy i santamarynę. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwalergiczne.. Ponadto działa rozkurczowo oraz zapobiega rozwojowi nowotworów. Regularne stosowanie rośliny poprawia przemianę materii, a także przyczynia się do złagodzenia stresu.


Ziele wrotyczu pozyskuje się w czasie całego sezonu wegetacyjnego. Liście obrywa się w miarę potrzeb, natomiast kwiat wrotyczu zrywa się dopiero po całkowitym rozwinięciu. Pozyskane ziele suszy się, pamiętając, by przechowywać susz z dala od innych ziół. Suche koszyczki kwiatowe na długo zachowują żółty kolor, więc znajdują zastosowanie jako dodatek do suchych bukietów i zapachowych mieszanek.

Wrotycz pospolity ma szerokie wykorzystanie. Jeszcze nasze babki aromatyzowały liśćmi wrotyczu potrawy z mięsa i dodawały je do farszów. Dziś zioła pełnią podobną rolę jak, np. rozmaryn – nacieramy nimi mięso, dzięki czemu danie staje się aromatyczne. Warto też obłożyć liśćmi świeże mięso, dzięki temu dłużej zachowa świeżość  (eliminowane są wszelkie drobnoustroje, bowiem wrotycz wykazuje silne działanie antyseptyczne).

Dzięki połączeniu dwóch znanych i cenionych w medycynie naturalnej składników: korzenia żywokostu i ziela gojnika, olej ten działa wielopłaszczyznowo. Wykazuje wysoką skuteczność zarówno w leczeniu chorób kolan, stawu biodrowego i kręgosłupa, a także w przypadku zwichnięć, złamań oraz stłuczeń. Jest wręcz niezastąpiony w zakrzepowym zapaleniu żył oraz stanach zapalnych ścięgien. Zadowoleni klienci są tego najlepszym przykładem 💯 Ponadto rewelacyjnie działa na skórę: redukuje zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych, zmniejsza przebarwienia, a dzięki zawartości alantoiny regeneruje i napina skórę. Kup teraz i przekonaj się!

Z kwiatu wrotyczu możemy uzyskać żółty barwnik. W tym celu wystarczy tylko ugotować roślinę. Z koszyczków kwiatowych i liści sporządza się napary, które stosowane są jako dodatek do kąpieli, dla poprawienia kondycji skóry oraz na maseczki. Nie powinny używać wrotyczu osoby o wrażliwej skórze.

Liście bogate są w potas, więc wzbogaca się nimi kompost. Stanowią także środek owadobójczy i odstraszający gryzonie, dlatego liście warto zawiesić na oknie lub na zewnętrznej stronie drzwi. Skutecznie działają, dodane do torebek owadobójczych. Wrotycz możemy też zasadzić w pobliżu drzew owocowych, dzięki temu ochronimy je przed owadami roślinożernymi, np. mszycami.


Ziele wrotyczu wykorzystywane jest w medycynie. Olejek z wrotyczu zawiera trujący tujon. Naparem z liści i kwiatów przemywa się miejsca zasinione oraz stosuje do okładania zwichnięć i stawów, w chorobie reumatycznej. Intensywny zapach olejków odstrasza komary i kleszcze. Przed wyjściem do parku lub do lasu warto naturalnym repelentem posmarować skórę, by móc bezpiecznie wypoczywać na świeżym powietrzu. Wyciąg alkoholowy z kwiatów wrotyczu pomaga w walce z wszawicą oraz świerzbem.

 

Przepisy

 

Napar

 Infusum Tanaceti:

3 łyżki świeżego lub suchego rozdrobnionego ziela, albo kwiatów zalać 2 szklankami wrzącej wody. Odstawić na 30 minut pod przykryciem. Przecedzić. Pić 2-4 razy dziennie po 1 szklance. Przy zakażeniu pasożytami wypić na czczo. Warto skojarzyć z lewatywą.

 

Odwar

Decoctum Tanaceti:

sporządzić jak napar, lecz gotować 5 minut; odstawić na 30 minut pod przykryciem, przecedzić. Pić po 200 ml 2-4 razy dziennie. Stosować do lewatyw (100-200 ml doodbytniczo), okładów na skórę, płukanek, przemywania, okładów na oczy i do nosa (przelać do buteleczki ze spryskiwaczem, wprowadzać do obu otworów nosowych 2-3 dawki, położyć się na 5 minut). Donosowo i do płukanek można również stosować napar wrotyczowy.

 

Żródło: www.rozanski.ch

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *